What is required of a consultant?

Proin pretium sem libero, nec aliquet augue lobortis in. Phasellus nibh quam, molestie id est sit amet.

Open a Business Bank Account?
How do you prioritize your work?
How do you manage consulting effectively?
How do consultants solve problems?
How can I improve my consulting skills?
What is required of a consultant?

Pellentesque eget dui tellus. Donec semper tincidunt egestas. Vivamus lectus ipsum, tempor quis mattis in, ornare ut tortor. Praesent condimentum eu turpis ut hendrerit.

Open a Business Bank Account?
Do you need a degree to become a consultant?
Is a consulting business profitable?

Pellentesque eget dui tellus. Donec semper tincidunt egestas. Vivamus lectus ipsum, tempor quis mattis in, ornare ut tortor. Praesent condimentum eu turpis ut hendrerit.

Can you scale a consulting business?
How do I sell myself as a consultant?
How do you prioritize your work?

Ürünlerimizden Bir Kaçı

İnternet panelimizden binanıza özel olarak verilen, kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak açtığınız sayfaya talebinizi yazabilirsiniz. Veya Whatsapp hattımızdan faturanızın görüntüsünü gönderebilirsiniz.

(0216)2902062 numaralı çağrı merkezimizden veya şifremi hatırlat linkine tıklayıp kayıtlı mail adresinizi girdikten sonra mail adresinize gelen mailden müşteri şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Bina yöneticinizin okuma talebini bildirmesinden sonra, paylaşımı size göndermemiz için yönetmeliğin bize verdiği maksimum süre 5 iş günüdür. Firma personellerimiz okumalarda planlı çalışma yaptığı için paylaşım zamanı genelde 1-2 günü geçmemektedir. Bu süre geçmesine rağmen gider paylaşımı size ulaşmamışsa gecikmeden bahsedilebilir. Daha kısa süre içinde hizmetimizi tamamlamak hedefimizdir. Ama mücbir sebep vs. gibi gecikmelerde sıkıntı yaşanmaması için size önerimiz, 1 aylık yakıt faturasını ödeyebilecek bir fon oluşturmanız, daha sonra gider paylaşımı geldiğinde mahsuplaşmanızdır. Gecikme durumunda (0216)2902062

0 (216) 290 20 62 numaralı çağrı merkezimizden binanızda okuma yapan operatörün, okuma yapılırken sizinle irtibata geçmesini talep edebilirsiniz.

bilgi@uludagenerji.net adresine yazıyla veya (0216)2902062 numaralı hattımızdan da bildirebilirsiniz.

bilgi@uludagenerji.net adresine yazıyla veya (0216)2902062 numaralı hattımızdan telefonla arayıp veya kullanıcı adı ve şifrenizle panele girip daire sakininiz de değiştirebilir.

Firmamızı arayabilirsiniz. Firmamız, dairenizdeki radyatörlerin, ısı pay ölçerlerin ve termostatik vanaların kontrolünü yapacak ve size bir rapor verecektir. Bu hizmetimiz servis bedeli ödemenizi gerektirir. Sorunun, üründen veya montajdan kaynaklandığı tespit edilirse ve garanti süresi devam ediyorsa bu bedel alınmaz.

Bu sorun çok büyük oranda eski alışkanlıkları sürdürmekten, dairenizin yalıtım eksikliğinden veya termostatik vanaların yanlış kullanımından kaynaklanır. Termostatik vana 5 seviyesine getirilse bile (yani sonuna kadar açılırsa) oda içerisinde izin vereceği maksimum sıcaklık 28⁰C’dir. Termostatik vananın sıcaklık hissedicisi, çevirme başlığının içindedir. Eğer radyatörünüzün yakınındaki sıcaklık, odanızın diğer noktalarına eşit olarak yayılmıyorsa radyatörden uzaktaki noktalarda sıcaklık daha da düşer. Radyatör ve aynı zamanda termostatik vana kapalı bir yerde ise (dekoratif ahşap mobilya kaplama gibi) termostatik vana, içerideki sıcaklığa göre davranacağından oda ısınmadan termostatik vana, radyatörün ısıtmayı kapatmasına sebep olacaktır. Bu durumda uzak hissedicili termostatik vana başlığı kullanılması gerekmektedir. Eskiden radyatörünüzün yanı başı aşırı sıcak olup, bu sayede uzak noktalara ısı ancak gidebilirken şimdi gitmemektedir. Çünkü radyatörünüzün yanı başı en çok 28⁰C olmaktadır. Bu durumda uzak noktalarda sıcaklık daha da düşecektir. Bu sakıncayı gidermek için oda içinde sıcaklık kaybına sebep olabilecek yerler yalıtılmalıdır.(Örn. çift cam yapılması, doğramalardaki aralıkların tıkanması, radyatörünüzün arkasına yansıtıcı yalıtım levha konulması vs.) Termostatik vanaların düşük seviyelerde tutulması da sıcaklığın yükselmemesine sebep olacaktır. Termostatik vananın kullanıcının talebine cevap verme süresi yaklaşık 20 dakikadır. Dolayısıyla yapılan ayarlamanın hemen karşılık bulmasının beklenmemesi gerekir. Eğer ısınamama probleminizin yine de kontrol edilmesini isterseniz firmamızla temasa geçmelisiniz. Firmamız, dairenizdeki radyatörlerin pay ölçerlerin ve termostatik vanaların kontrolünü yapacak ve size bir rapor verecektir. Bu hizmetimiz servis bedeli ödemenizi gerektirir. Sorunun üründen veya montajdan kaynaklandığı tespit edilirse ve garanti süresi devam ediyorsa bu bedel alınmaz.

Binadaki termostatik vanaların çoğu aynı anda kısıldığında, radyatörlerden geçen su miktarı azalacaktır. Eğer dolaşım pompasının bastığı suyun basıncı azalan bu talebe göre dengelemezse, yükselecek olan basınç, tesisattaki en dar yer olan vanada sürtünme sesinin çıkmasına sebep olacaktır. Binanızda bu dengeleme işleminin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmek isterseniz firmamızla temasa geçmelisiniz. Firmamız önce dairenizdeki termostatik vanaların, daha sonra binadaki su dolaşım sisteminin kontrolünü yapacak ve size bir rapor verecektir. Bu hizmetimiz servis bedeli ödemenizi gerektirir. Sorunun üründen veya montajdan kaynaklandığı tespit edilirse ve garanti süresi devam ediyorsa bu bedel alınmaz.

Sıcak su radyatöre üstten girer ve kattan çıkar. Termostatik vana ilk açıldığında radyatörün üstü sıcak altı soğuk olur ve pay ölçer okumayı oluşan sıcaklığa göre yapar. Bu durum daireler arasında haksızlığa sebep olmaz. Binadaki tüm radyatörlerin tesisat bağlantısı aynı tip ve su basıncı aynı değerde olduğundan radyatör davranışı da her yerde aynı olur. Dolayısıyla sapma standart olacak ve haksızlığa sebep olmayacaktır.

Yukarıdaki maddede belirtildiği gibi, sıfır tüketimin farklı sebepleri olabilir. Bu sebepler değerlendirilmeden uygulaması yapılması yanlıştır. Eğer ortalamadan değer atanması talep ediliyorsa, yönetim karar alarak firmamıza tebliğ edip ortalama değer atanması talep edilebilir.

İstediğinizi yapabilmemiz mümkün değildir. Isıtma giderleri paylaşım sistemlerinin binaya taktırılması sorumluluğu bina yönetiminindir. Yetkili ölçüm şirketi olarak biz, bina yönetimine karşı sorumluyuz ve bina yönetiminin beyanına göre hareket ederiz. Bizim ne bina yönetimini ne de tek tek daire sahiplerini kurallar konusunda zorlama yetkimiz yoktur. Bina yönetiminin yetki ve sorumlulukları ise yönetmelikte yazılıdır. Yönetmelik www.bep.gov.tr adresinden indirilebilir. Bina yönetimi, dairesine gereken cihazı taktırmayan malike, “başka bir konuda üzerine düşen mükellefiyeti yapmadığında” nasıl bir yöntemle müdahale ediyorsa, bu konuda da aynısını yapmalıdır. Cihaz takılmamış olan daire kalsa bile, binadaki mevcut cihazların tüketim değerleri üzerinden paylaşım yapılması teknik olarak mümkündür. Ama bu durumda bu dairelerin kullandığı ısı miktarı diğer daireler tarafından yüklenilmiş olur. Bu ise hem hukuki hem de mantıklı değildir.

Mümkündür. Yönetmelik şu şekildedir: “Madde 11-(1)Bağımsız bölümlerin ısı veya sıhhi sıcak su payları, gider paylaşım belgesi düzenlenmesi döneminde bir ekipmanın arızalanması veya benzer bir sebepten dolayı doğru bir şekilde ölçüm yapamaması yüzünden belirlenemiyor ise paylar, söz konusu bağımsız bölümlerin daha önceki benzer gider paylaşım belgesi düzenlenen dönemlerindeki tüketimleri veya o gider paylaşım belgesi düzenlenmesi dönemindeki diğer benzer bağımsız bölümlerin tüketimleri esas alınarak bina yöneticisi, bina yönetim kurulu, enerji yöneticisi bölgesel ısı dağıtım ve satış şirketlerince veya yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerince belirlenir.” Dolayısıyla bina yöneticisi olarak, arızalı olduğunu düşündüğünüz pay ölçer/ısı sayacını bildirmeniz durumunda yasal sınırlar içinde kalmak şartıyla istediğiniz şekilde uygulama yapabiliriz.

Yöneticinin oranlı ödemesi şeklinde bir uygulamamız yoktur. İki durumdan birisini seçip daha sonra bina sakinleri olarak kendi aranızda mahsuplaşmanız gerekir.

Herhangi bir haksızlık söz konusu değildir. Biz, binadaki dairelerin kullandığı ısıyı aynı anda ölçer ve yakıt faturasından her daireye düşen payı yüzde olarak buluruz. Bu yüzdelere göre de fatura tutarını paylaştırırız. Dairelerin ısı kullanma davranışları, gaz okuması ve paylaşım okuması arasındaki süre içinde, hesaplamaya etki edecek oranda değişmez. Dolayısıyla gaz faturası tarihinden sonra yapılacak paylaşım ölçümü, gaz bedelinin hesaplandığı dönemi temsil eder. Önceki dönem ile sonraki dönem arasında bir geçiş olsa bile zaten bir sonraki dönemde telafi edilecektir. Yönetmeliğin koyduğu “5 gün” süresi de bu durumun önemli olmadığının bir göstergesidir.

Pay ölçerinizin arızalandığını siz fark etmeseniz bile okuma sırasında sistemimiz bize gösterecektir. Bu durum firmamız tarafından yöneticinize bildirilecek ve arıza bakımının yapılması önerisinde bulunulacaktır.

Bu rakamlar pay ölçer markasına göre çeşitlilik gösterir. Fakat üzerinde mutlaka aktüel tüketim gösterilir ve farklı önemli bilgiler içerebilir. Sizlere gönderilen gider bildirimlerinde yazılı olan değerler pay ölçer üzerinden takip edilebilir.

Pay ölçerlerde yazan kontör değerleri birimsiz büyüklüklerdir. Binadan tüm kontörler toplanarak oranlama yapıldığında, her bir radyatörün toplam tüketim payı içindeki yüzdesini gösterirler. Zaten pay ölçer adı da buradan gelmektedir. Doğalgaz faturasındaki pay ölçücü elektronik aletlerdir.

Sıfır tüketim olması cihazın arızalı olması anlamına gelmez. Farklı sebepleri olabilir. A) Daire başka bir ısı kaynağından ısınıyor olabilir. Örneğin kazan dairesinin hemen üzerindedir. B) Termostatik vana tortu vs. nedeniyle kapalı olarak kalmıştır ve otomatik açılma işlevini gerçekleştiremiyor olabilir. C) Aynı oda içindeki diğer radyatördeki termostatik vana konumu yüksektedir diğeri düşük konumlandırılmıştır. Evdeki bütün kapılar açıktır ve birkaç radyatör yüksek konumda çalıştırılmaktadır. Düşük tutulan radyatör yanma ihtiyacı duymuyordur. D) Kullanıcı vanalarını kapatmıştır gibi…

Vanayı yıldız işaretinde bırakırsanız odadaki sıcaklık yaklaşık 8⁰C olur. 1 rakamı 12⁰C, 2 rakamı 16⁰C, 3 rakamı 20⁰C, 4 rakamı 24⁰C ve 5 rakamı 28⁰C yaklaşık sıcaklık sağlar.

Sistemdeki suyun debi ve basıncı sürekli değişir. Soğuk havalarda, termostatik vanaların hepsinin tam açık olduğu durum ile ılık ve güneşli havalarda çoğu vananın kapalı olduğu durum arasında su tesisatındaki debi ve basınç açısından farklılıklar vardır. Vananın aynı büyüklükteki kesitinden farklı su miktarı geçer ve dolayısıyla farklı sıcaklıklar elde edilir. Ancak vanalar ortam sıcaklığını bir süre sonra ayarlanmış değere getirirler. Zaten bu nedenle vana başlığında sıcaklık dereceleri değil, konum numaraları vardır.

Yanlış yapıyorsunuz. Radyatörün soğuması vananın çalıştığını gösterir. Demek ki oda ısınmış ve otomatik olarak kapanmaya geçmiştir. Eğer vanayı açarsanız, oda sıcaklığını yükseltmiş olursunuz.

Dairenizdeki ve binanızdaki ısı kayıpları sebebiyle gelen doğalgaz faturası, havaların soğumasından da kaynaklı daha fazla olduğundan radyatörleriniz daha fazla ısıtma amaçlı çalışacaktır. Bu durumda pay ölçerler de daha fazla tüketim kaydedecektir.

(Pay ölçer için geçerli bir durumdur.) Pay ölçerin ölçtüğü değerler, kWh gibi boyutlu bir birim değil, boyutsuz bir kontör miktarıdır. Tüm dairelerdeki diğer rakamlarla birlikte ve aynı anda alınan bir kesitte anlam ifade eder. İş miktarıyla doğru orantılı değişmesini beklememek gerekir. Tüm radyatörlerden alınan kontörler toplanır, binaya gelen fatura bu toplama bölünür ve birim kontörün TL bedeli bulunur. Daha sonra her bir radyatörün tükettiği kontör tutarı bu rakam ile çarpılarak her bir radyatörün faturadan aldığı pay hesaplanır. Burada önemli olan birim kontörün TL bedelidir. Bir önceki aya göre birim bedelin artış oranı, radyatördeki azalış oranından yüksekse fatura bedeli bir önceki aya göre yüksek çıkar.

Pay ölçer programlanırken, üzerine takılı olduğu radyatör tipi katalogdan bulunur ve ona göre sisteme tanıtılır. Dolayısıyla radyatör tipi ölçüm açısından bir haksızlığa sebep olmaz.

Bu durumda pay ölçerin tesisattan sökülmüş olan eski radyatörden çıkartılması, tesisata takılı olan yeni radyatöre monte edilmesi ve sonra da kurulumunun yapılması gerekir. Bu hizmetimiz servis bedeli ödemenizi gerektirir. Eğer radyatör değişimi de yaptırılacaksa firmamızdan ayrıca fiyat alınması gerekir.

Pay ölçer, ön yüzünde bulunan bir sıcaklık sensörü ile oda sıcaklığını, arka tarafındaki sıcaklık sensörü ile radyatörün sıcaklığını ölçer. Üzerinde takılı olduğu radyatörün ölçüleri ve karakteristik özellikleri ile beraber bu sıcaklık sensörlerinden aldığı değerlere göre tüketimi hesaplar. Oda sıcaklık sensöründe meydana gelen ani bir sıcaklık düşüşü veya artışı durumunda pay ölçer, ön tarafta bulunan sensörü bir süreliğine iptal ederek yalnızca radyatör sıcaklık sensöründen ölçtüğü değerlere göre tüketim hesaplar ve hile uyarısını okuyucuya iletir. Pay ölçerin üzerine ıslak bir havlu konulması durumunda oda sıcaklığını gerçeğe göre daha düşük hissedeceği için daha çok tüketim yazar. Kuru bir havlu konulması durumunda ise, radyatör sıcaklık sensörü sürekli farklı değerler ölçmesine rağmen, radyatör sensörü sürekli benzer değerleri kaydedeceğinden bir süre sonra oda sensörü kendini kapatır ve yalnızca radyatör sensörü değerlerine göre tüketim hesaplamaya başlar. Dünya çapında 100 milyondan fazla ısı pay ölçer cihazı şu anda aktif olarak ölçüm yapmaktadır. Pay ölçer cihazlarının yanıltılmaya çalışılması yeni bir durum değildir. Radyo frekanslı pay ölçerlerin yazılımları tüm bu durumlar düşünülerek hazırlanmıştır. Isı pay ölçerler gerek donanımsal algılamalar gerek yazılımsal algılamalar ile onlarca farklı hileye karşı akıllı tepkiler veren cihazlardır. Pay ölçere yapılan müdahaleler her zaman cihazın daha fazla tüketim kaydetmesine ve kullanıcının zararına olan duruma yol açmaktadır.

Pay ölçer, içinde bulunan radyatör yüzey sıcaklığını okuyan ve oda sıcaklığını okuyan sensör değerine göre tüketimi hesaplar. Güneş vurmadan önce radyatör soğuksa ve radyatör yüzeyi güneşten dolayı ısınırsa, pay ölçer durumu radyatörden su geçtiği için ısınmış gibi algılayacak ve tüketim yazacaktır. Bu da teorik olarak hatalı okuma demektir. Ama bu hatanın pratikteki mutlak miktarı ihmal edilebilir miktarda olacaktır. Çünkü odaya güneş vurduğunda, oda da ısınacak ve iki sensör arasındaki fark azalacaktır. Ayrıca, radyatör yüzey sıcaklıkları normalde 50-60⁰C’lerde olur, güneşin sebep olacağı sıcaklık (radyatör renkleri genellikle beyaz tonlarında olduğu için) bu noktalara kadar yükselmez. Zaten güneş kısa süre radyatöre vurur ve bir süre sonra yön değiştirir. Ayrıca binanın tüm katlarda bulunan aynı pozisyondaki radyatörleri, aynı etkiye maruz kalacakları için bir dairenin diğerine etkisi çok az olacaktır. Eğer dairelerden birisi perdelerini çektiyse, bu sefer de söz konusu daire güneşin ısıtma etkisinden faydalanamayacağı için, termostatik vana odayı ısıtmak üzere açılacaktır. Pay ölçerler yeni bir teknoloji değildir. Avrupa EN ve TSE normlarına göre üretilirler. Dünya çapında 100 milyondan fazla ısı pay ölçer cihazı şu anda aktif olarak ölçüm yapmaktadır. Bu tür hataların toplam tüketime oranı ihmal edilebilir sınırlar dışında olsaydı bu teknoloji kullanılmazdı.

Radyatörlerinizi tamamen kapatamazsınız. Yönetmeliğe göre evin sıcaklığı 15⁰C altına düşürülemez. Bunun amacı, daireler arasında haksız ısı geçişine engel olmaktır. Ayrıca kazanda bütün binanın kullanabilmesi için ısıtılan ve dolaştırılan sıcak su hattındaki kayıplar, kazandaki kayıplar, giriş ve merdiven boşlukları vs. gibi ortak alanların ısıtılmasından gelen bir pay da, dairelerin bireysel ısınma giderlerine ilave edilir.