Isı Pay Ölçer Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde artan maliyetler ile birlikte enerji verimliliği konusu her geçen gün daha da önemli bir hal alıyor. Hepimiz bir araba ya da elektrikli eşya alırken yakıt tüketimi ve enerji verimliliğine olabildiğince hassasiyet göstermekteyiz. Ancak çok daha yüksek meblağlar harcayarak satın aldığımız evlerde ise aynı hassasiyeti göstermiyoruz. Oysa ülkemizde, harcadığımız toplam enerjinin yaklaşık %75’i ithal edilen ürünlerden karşılanmaktadır. Yine toplam bütçe giderlerinde her 100 doların 16 doları enerji giderlerine harcanmaktadır. Tüm bu veriler göz önünde bulundurulduğunda; toplam enerji giderlerinde %35’i aşan bir oranda paya sahip olan binalardaki enerji giderlerinin azaltılması son derece önemlidir. Enerji giderlerinin azaltılmasında önemli role sahip olan birçok sistemden bahsedilebiliriz. 

Ancak şimdilik, en etkili çözümlerden yalnızca biri olan Isı Pay Ölçerlere yer vereceğiz.

Isı Pay Ölçer Nedir, Ne İşe Yarar?

Isı Pay Ölçer; merkezi bir sistem ile ısıtılan binalarda, radyatör üzerine montaj edilen ve tüketilen toplam ısı enerjisini paylaştırmaya yarayan bir cihazdır. Isı pay ölçer, ısınma sektöründe enerji verimliliğini en üst düzeyde tutan ve aynı zamanda tüketicilerin de maliyet konusundaki endişelerini en aza indiren bir teknolojidir. Yazımıza ısı pay ölçer kullanmanın sağladığı avantajlardan ve neden ısı pay ölçer kullanılması gerektiğinden söz ederek devam edelim.

Isı Pay Ölçer Kullanmanın Avantajları

Isı pay ölçerlerin sağladığı avantajlar, aynı zamanda tüketicilerin de tercihlerini etkileyen en önemli etkenlerdir. Merkezi ısıtma sistemini kullanan apartman bloklarında, hane sahipleri veya kiracılar, bireysel kullanımlarına bakılmaksızın, kullanılan ısının toplam daire sayısına bölünerek hesaplanmış enerji faturaları alırlar. Isı pay ölçerlerin kullanıldığı yapılarda ise; enerji faturaları, binanın ısınması için gereken toplam maliyetin cihazların ölçümlerine orantılı olarak bölünmesiyle hesaplanır.

Enerji verimliliği ve ısı pay ölçerlerin verimliliğe katkıları

Isı pay ölçerlerin anlık veri toplama özelliği sayesinde ev sahipleri ve tesis yöneticileri, kullanıcılara kullanım miktarına göre hesaplanmış daha makul enerji faturalar gönderebilir. Doğru kullanım verilerini alan hane sakinleri, sonrasında faturalarını düşürmek için kullanım alışkanlıklarında değişiklik yapabilirler bu da enerji tasarrufuna doğrudan katkı sağlayacak bir etkendir. Diğer taraftan bina sahipleri ya da yöneticileri ısı pay ölçerden elde edilen verilerden yola çıkarak enerji performansının zayıf olduğunu noktaları tespit edebilir. Bu verileri enerji verimliliğini arttırmak, enerji kullanımında iyileştirmeler yapmak için eylem planları hazırlanırken kullanılabilir.

Isı Pay Ölçer Sistemi Nasıl Çalışır?

Isı pay ölçerler, doğrudan radyatörlerin üzerine monte edilen ve dairelerdeki her bir radyatörün ısı akışını algılayan küçük elektronik cihazlardır. Her tip radyatörde kullanılabilir. Ancak yerden ısıtma sistemlerinde kullanılamazlar. Çok borulu ve çok kolonlu, dikey ısıtma sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanan bu cihazlar, radyatör üzerinden ölçüm yapar ve dairenin ısı enerjisi tüketimini hesaplar. Bu sayede, tüm apartmanın gider paylaşımı harcanan enerjiye göre adil bir şekilde yapılabilir. Isı pay ölçer, içerisine yerleştirilen sensörler sayesinde hem radyatör sıcaklığını hem de ortam sıcaklığını ölçebilir. Böylece yerleştirildiği mekanın ısı tüketimi, ısı pay ölçer ile hesaplanabilir. Dahası ısı pay ölçer ile sayaç sistem bilgileri ve güncel değerler de kayıt altına alınır. Bu da tüketicilere daha adil enerji faturaları ile birlikte aynı zamanda şeffaflık sunar. Isı pay ölçerlerin bir diğer avantajı ise, veri toplama işleminin her bir daireyi ayrı ayrı ziyaret etmeye gerek kalmadan, uzaktan yapılabilmesidir.

Uludağ Enerji ile Güvenilir Isı Pay Ölçer Sistemleri

Herkesin yalnızca tükettiği kadar ödediği, ısıtma maliyetlerinin adil bir şekilde dağıtılmasını sağlama konusunda, Uludağ Enerji olarak, ürünlerimizin garantisini vermekteyiz. Qundis ısı pay ölçerSiemens ısı pay ölçerTechem ısı pay ölçer markaları ile hizmet veriyoruz. Hem apartman ısı sayacında hem de yenilikçi ısı pay ölçerler ile her kiracının enerji faturası, ilgili yönetmeliğe uygun olarak, ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Sistemlerimiz, kuruluma uygun bir esneklik sunar ve paydaşların enerji faturalarını adil bir şekilde almalarına olanak tanır. Ayrıca bina ve tüm site genelinde merkezi veya bölgesel ısıtmada size güven ve şeffaflık sağlar. Isı pay ölçerlerimiz aracılığı ile, kiracılar yasal ve takip etmesi kolay faturalar alır. Ayrıca doğru faturalandırma ile herhangi bir yanlışlığa imkan tanımıyoruz. Isı pay ölçerlerimiz kullanıcıların, ısıtma maliyeti faturalandırmasının temelini oluşturan bireysel ısı kullanımlarını kolayca okumalarına olanak tanır. Sunduğumuz ısıtma maliyet sayaçları ileri teknolojiye dayalıdır ve optimizasyon süreçlerinden geçmiştir. Dolayısıyla her ısıtma periyodunda güvenilir ve hassas ölçüm sonuçları sağlar. (Sunduğumuz cihazların çeşitli kalite özellikleri hakkında BURADAN bilgi edinebilir ve ısıtma maliyet ölçerlerimizin mükemmel rahatlığından yararlanabilirsiniz.)

Isı pay ölçerler doğrudan radyatörlere monte edilir. Hızlı devreye alma sağlayarak, hızlı ve kolay bir şekilde kurulabilirler. Bu, tüketicilerin her zaman kendi kişisel enerji maliyetlerini ve ısı tüketimlerini doğrudan takip etmelerini sağlar. Sizlere sunduğumuz Isı pay ölçerler, mevcut Isıtma Maliyetleri Yönetmeliğinin gereksinimlerini karşılar ve ayrıca uygun sertifikalara da sahiptir. Güvenilir teknoloji ve rahat kullanım özelliği ile ısı pay ölçerlerimiz, her bir ısıtma birimi tüketiminin hassas bir şekilde kaydedilmesini sağlar. Ayrıca eski Techem ve diğer marka ısı pay ölçerlerinizi, distribütörü olduğumuz yeni nesil Qundis ısı pay ölçerler ile değiştirebilirsiniz.

QUNDIS Isı Pay Ölçer sistemimizin özellikleri:

  • Doğrudan radyatöre basit kurulum
  • Dijital ekran ile okuma kolaylığı
  • Ölçüm doğruluğu (2 sensörlü modellerde Q kalori teknolojisi ile maksimum %2 sapma)
  • Son teknoloji C modu radyo frekans iletimi ile, daha az pille daha fazla verinin iletilmesi
  • Çift sensörlü ve hassas ölçüm teknolojisi ile donatılmış olma
  • Her tür radyatör için montaj aparatları ve KC değerleri
  • Yılın 365 günü okuma yapabilme özelliği (C Modunda)
  • Uzaktan okumaya elverişli AMR
  • Kendi imalatımız olan uzaktan okuma sistemleri ile uyumlu