Kalorimetre Okuma

Yetkili ölçüm şirketimiz, merkezi sistemlerde kullanılan ısı pay ölçer, kalorimetre, sıcak su ve soğuk su sayacı okuma hizmeti vermektedir. Ayrıca ısı pay ölçer ve sayaç satış ve montajı da bünyemiz dâhilinde bulunmaktadır.

Isı pay ölçerler RF (Radyo Frekans) sistemiyle okunmaktadır. Pay ölçerlerin RF sinyal yayması sonucu bina etrafından RF toplayıcı cihazla veya kendi üretimimiz olan GSM iletişimli Radyo Frekans okuma cihazıyla uzaktan okuma yapılmaktadır.

Kalorimetre ve su sayaçları tercihe ve ürün içeriğine bağlı olarak Mbus (kablolu iletişim protokolü) , Radyo Frekans ve gözle okuma yöntemleriyle okunmaktadır.

 

Mbus okuma, sayaçların kablo ile birbirine bağlanarak ve bu kabloların konvertör alıcısında toplanarak yapılan okuma yöntemidir. Firmamız, bünyemizde ürettiğimiz gsm konvertörleri kullanarak okuma işlemini direkt paylaşım panelinde internet üzerinden yapmaktadır. Bu işlem de müşteriye zaman kazandırmaktadır.

RF okuma, aynı ısı pay ölçerlerde olduğu gibi üzerinde RF modül takılı olan kalorimetre ve su sayaçlarına yapılabilmektedir. Bina çevresinden RF toplayıcı cihazla okuma yapılmaktadır.

Gözle okuma, Mbus ya da RF sinyal dikkate alınmaksızın bina içinden sayaçların endekslerinin manuel olarak alınarak yapılan okuma işlemidir.