Engelmann Isı Pay Ölçerler, Isı Sayaçları, Ölçüm Teknolojileri ve Okuma Sistemleri

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte hayatımıza birçok elektronik cihaz girdi. Cep telefonu ve bilgisayar gibi, bu cihazlarların birçoğu ise, hayatımızda zorunlu ihtiyaç halini aldı. Bunun yanında, işlerimizi kolay bir şekilde çözümleyip zamandan tasarruf sağlayabileceğimiz cihazlarda mevcut. Örneğin, ölçüm cihazlarında teknolojinin kullanılması ile birlikte günümüzde artık manuel okuma devri kapanmak üzere. Biz de bu yazımızda Engelmann markası üzerinden ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan uzaktan ölçüm sistemleri ile ölçüm cihazları ile veri okuma sistemleri üzerinde duracağız.

Kırk yıllık bir tecrübenin ürünü olan Engelmann cihazları, ısı ve su miktarına ait verilerinizi güvenle ölçer ve istediğiniz veri iletim sistemi üzerinden aktarım sağlar. Bu verilerle faturalandırma işlemlerini adil bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Engelmann şirket politikası gereği ölçüm sistemlerinde %99’luk doğruluk oranını yeterli bulmuyor. Bu yüzden ürettiği cihazların daha da hassas ölçümler yapabilmesi için arge yatırımlarına ağırlık vermekte ve sürekli gelişim odaklı çalışmalar yürütmektedir. Diğer taraftan elde edilen verilerin güvenli bir şekilde veri merkezine aktarılması için gerekli işlemlerde de kolaylaştırılmış çözümler sunmaktadır.

Engelmann Okuma Sistemleri

Engelmann ile kablolu ve kablosuz okuma sistemleri olmak üzere, farklı okuma seçenekleri arasından istediğiniz birini tercih ederek uzaktan okuma yapabilir, site yönetiminde işlerinizi hızlı, kolay ve güvenli hale getirebilirsiniz. Bu okuma sistemlerini şöyle sıralayabiliriz.

 

Radyo Frekansı üzerinden yapılan okumalar

Engelmann markasını tercih ettiyseniz radyo okumaları için iki seçeneğiniz var. “Walk-by” seçeneği ile binaya girmeden güvenli bir şekilde verilerinizi toplayabilirsiniz. Okuma ekibiniz belirli bir mesafeden okumalarını yapar ve ardından verileri yanında bulunan cihazlara aktarır.

Walk-by sistemine gerek kalmadan tamamen uzaktan okuma yapabileceğiniz sistemde ise, ölçüm işlemi için sahaya eleman çıkarmanıza da gerek yoktur.

 

M-Bus Sistemi ve Pulse Çıkışlı Okuma Sistemleri

 

M-Bus okuma sistemi ise, çok sayıda alt birimi bulunan yapılarda kolay bir ölçüm imkanı sağlar. Bina içerisinden verileriniz kablolu bir şekilde veri aktarım cihazınıza iletilir. Burada toplanan veriler M-bus veri iletimi protokolüne uygun olarak merkezi veri merkezinize iletilir. Engelmann M-Bus çözümleri esneklikleri ve güvenilirlikleri ile ön plana çıkmaktadır.

 

Pulse çıkışlı ısı sayaçları bina entegrasyonlarında uygun maliyetlerle kullanabileceğiniz Engelmann ürünlerindendir. Bu sayaçlar bina yönetim sistemine entegre olduktan sonra sinyal çıkışın veya sinyal bağlantısı kolaylıkla kontrol edilebilmektedir.

Optik Görsel

Uzaktan veri okuma sisteminin yanında, Engelmann ısı sayaçlarında manuel olarak veri okuma imkanı devam etmektedir. Ancak uzaktan elektronik okumalar hem daha güvenli hem de daha hassas okumalar yapabilir. Bu sayede verilerinizi bir yerde kaydedip geçmiş yıllardaki verileriniz ile karşılaştırma imkanınızda olur. Ayrıca Engelmann’ın ölçüm cihazları optoelektronik okuma imkanını standart olarak sağlamaktadır.

 

Otomatik sayaç okuma sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için Otomatik Sayaç Okuma Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Engelmann ısı sayaçları (kalorimetre)

Kalorimetre (Isı sayacı) mekanik, elektriksel olarak veya kimyasal reaksiyonlar sırasında oluşan ısıyı ölçmek kullanılır. Bunun yanında, malzemelerin maksimum ısı kapasitelerini hesaplamak gibi birçok kullanım alanı bulunan bir cihazdır. Biz yazımızda binalarda enerji tüketim değerlerini ölçmeye yarayan Engelmann ısı sayaçları üzerinde duracağız.

Sensostar serisi ısı sayaçları ile Engelmann mekanik ve ultrasonik ölçümler yapabilmekte ve elde ettiği verileri kullanmakta olduğunuz veri iletim protokolü ile veri merkezinize aktarım yapabilmektedir. Sensorstar, Sensorstar U, Sensorstar U Eco ve Sensorstar C ısı sayacı modellerinden birini kullanarak ölçümlerinizi güvenle yapabilirsiniz.Bu modellerde ölçüm döngüsünü kendiniz ayarlayarak pil ömrünü uzatabilirsiniz. Bunun yanında pil değiştirme imkanı sunan modellerle daha uzun bir cihaz kullanım ömrü sağlayabilirsiniz.

Kalorimetre (Isı sayaçları) için bakınız: Kalorimetre (Isı Sayacı) Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Kalorimetre Kullanılmalı?

Engelmann Isı Pay Ölçerler

Radyatör üzerine monte edilerek kullanılan ısı pay ölçerler, ev ve işyerlerindeki merkezi ısıtma sistemlerinde harcanan toplam enerjinin kullanıcılara pay edilmesinde kullanılmaktadır. Burada da Engelmann ısı pay ölçerleri tercih edebilirsiniz. Tek ve çift sensörle çalışabilen ve Engelmann HCA E2 model ısı pay ölçerler ile oluşabilecek manipülasyonların önüne geçebilir, hassas ölçümlerinizi güvenle yapabilirsiniz..

HCA E2 model ısı pay ölçerler size kayıt ve veri aktarım noktasında birçok esneklik sunar.Esnek veri aktarım teknolojileri (M-bus, walk-by, AMR) sayesinde sorunsuz bir kullanım imkanı sunar.

Isı Pay Ölçerlerle ilgili detaylara Isı Pay Ölçer Nedir? Avantajları Nelerdir? makalemizden ulaşabilirsiniz.

Engelmann Su Sayaçları

Elektronik su sayacı modeli Engelman Su Yıldızı M, kablosuz arayüz ile M-Bus veri iletim protokolü kullanarak uzaktan okuma yapabileceğiniz bir üründür.

 

Tüm yaygın kullanımlara uygun yüzeye monte imkanı sunan Engelmann su sayacı ile soğuk ve sıcak suyunuzun tüketim verilerini ölçebilirsiniz. Dijital göstergesi 15 aylık verilerinizi saklayabilir.

Bu verileri M-BUS üzerinden güvenli bir şekilde veri merkezinize aktarabilirsiniz. Ayrıca Walk-by veya AMR telegram ile okuma seçenekleri de bulunmaktadır. 360 derece dönebilen ekran ayarı ve yatay ve dikey kurulum imkanı, kullanımda esneklik sunar.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm sayaç modelleri ve veri akrtarım protokollerinin hepsini kolay bir şekilde kullanabilmek için tasarlanan Engelmann okuma yazılımını bu ürünlerin tamamlayıcısı olarak görebiliriz.

Engelmann geliştirdiği 4.nesil okuma sistemi ile mobil, tablet veya dizüstü bilgisayarınızla okumalarınızı hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Windows ve Android sistemler ile uyumlu okuma sistemi üzerinden OMS veri protokolü ile verilerinizi hızlı bir şekilde veri merkezine iletebilir ve faturalandırma sisteminizle entegre bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Engelmann sektörde iddialı ve yenilikçi markalardan birisi. Engelmann ürünlerinin kurulum, servis ve yönetiminde Uludağ Enerji, alanında uzman kadrosu ile yanınızda. Uludağ Enerji Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ısıtma sistemlerine dair verilerin ölçülerek faturalandırılması konusunda yetkilendirilmiştir. Yetki belgemiz için tıklayınız.

Engelmann ürünlerini kendi okuma sistemimize entegre ederek sorunsuz bir kullanım seçeneği ile hizmet vermekteyiz. Engelman ürünleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçin.