İnnotas Isı Pay Ölçerler, Ölçüm Teknolojileri ve Okuma Sistemleri

Teknoloji hızlı bir şekilde gelişmekte ve insanlığa, hayatın her alanında yenilik ve fırsatlar sunmaktadır. Binalarda kullanılan ölçüm teknolojileri de bu gelişmeden payını almakta ve hızlı bir gelişim göstermektedir. Bu alanda çalışan onlarca şirketten bir tanesi de İnnotas’dır. Elektronik cihazların geliştirilmesi alanında çalışan Innotas Elektronik GmbH, 1999 yılında Almanya da kuruldu. Teknoloji odaklı çalışan şirket ölçüm, bina teknolojisi, aydınlatma teknolojisi, güneş enerjisi teknolojisi, vb. alanlarında yetkin bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya genelinde memnun müşteriler oluşturmak için çalışan şirket geliştirdiği ürünlerde WM-BUS, OMS radyo, Bluetooth, LoRa gibi ağ teknolojilerini aktif bir şekilde kullanmaktadır.

Şirket, 10 yılı aşan pil ömrüne sahip ölçüm cihazları ile uzun süre sorunsuz bir kullanım imkanı sunmaktadır. Akıllı okuma teknolojilerine de sahip İnnotas’ın ürün yelpazesi geniş olsa da biz bu yazımızda şirketin ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan uzaktan okuma sistemleri ile ölçüm cihazları ve veri okuma sistemleri üzerinde duracağız.

Müşteri memnuniyeti önceliği ile çalışan İnnotas, müşterilerin ihtiyaçlarına doğru çözüm önerileri sunabilmek için üretim sürecinde spesifikasyon aşamasını önemsemektedir. (Spesifikasyon teknik yönü ağır olan şartname benzeri bir belge olup bir malzeme veya üründe bulunması gereken özellikleri içermektedir.)

Şirket teknolojik gelişmeye paralel olarak her geçen gün daha karmaşık cihazlar üretmekle birlikte kullanım kolaylığını açısından da her geçen gün daha basit kullanım imkanı sağlamak için çalışmaktadır. Şirket üretim süreçlerinde ürünlerini çok fazla sayıda teste tabi tutulmaktadır. Kendi ürünlerinin test ekipmanlarını da üreten firma, müşteriye ulaştırdığı her bir ürünü onlarca teste tabi tutmakta ve sorunsuz bir kullanım imkanını hedeflemektedir. Şirket bu konuya o kadar önem vermektedir ki LabView dediği test yazılımı ile her bir ürününe ait tüm test sonuçlarını kaydetmektedir.

İnnotas Okuma Sistemleri

İnnotas kablolu ve kablosuz okuma sistemleri olmak üzere iki farklı okuma seçeneği ile cihazlarınızdaki verilerin uzaktan okuma imkanı vermektedir. İnnotas ürünlerini uzaktan okuma sistemleri ile birlikte kullanarak işçilik maliyetlerini düşürebilir, zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Makinaların daha doğru bir okuma yaptığını da göz önünde bulundurursak uzaktan okuma sistemlerinin bir tercih değil zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz. Bu okuma sistemlerini şöyle sıralayabiliriz.

Radyo Frekansı üzerinden yapılan okumalar

İnnotas markasını tercih eden kullanıcılar radyo frekansı üzerinden okumalar yapabilir. İnnotas ürünlerini radyo frekansı üzerinden çalışan LoRaWan ağ protokolünü kullanmaktadır. LoRaWan düşük güç, geniş alan (LPWA) ağ protokolü olarak tanımlanabilir ve nesneleri kablosuz bir şekilde bölgesel veya ulusal ağlara kablosuz olarak bağlamada kullanılmaktadır.

M-Bus Sistemleri ile Kablolu ve Kablosuz Okuma

 

Bina içerisinden veriler kablolu veya kablosuz bir şekilde veri aktarım cihazınıza iletilir. Burada toplanan veriler M-bus veri iletimi protokolüne uygun olarak merkezi veri merkezinize iletilir. M-BUS’un veri iletim protokolü kablolu olarak kullanabileceği gibi wM-BUS sistemi ile radyo frekansları üzerinden de kullanılabilir.İnnotas, M-Bus çözümleri ile güvenilir ve esnek okuma seçenekleri sunar.

Pulse Çıkışlı Okuma Sistemleri

Yine pulse çıkışlı ölçüm cihazları bina entegrasyonlarında uygun maliyetlerle kullanabileceğiniz İnnotas ürünlerindendir. Bu sayaçlar bina yönetim sistemine entegre olduktan sonra sinyal çıkışı veya sinyal bağlantısı kolaylıkla kontrol edilebilmektedir.

Optik Görsel

Uzaktan veri okuma sisteminin yanında, İnnotas ölçüm cihazlarında manuel olarak veri okuma imkanı devam etmektedir. İnnotas, optik arayüze şifre koyma seçeneği ile veri güvenliğini arttırmıştır.

Otomatik sayaç okuma sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için Otomatik Sayaç Okuma Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

İnnotas Isı Pay Ölçerler

Ev ve işyerlerindeki merkezi ısıtma sistemlerinde harcanan toplam enerjinin kullanıcılara pay edilmesinde kullanılan ısı pay ölçerler radyatör üzerine monte edilerek kullanılmaktadır. İnnotas ısı pay ölçerler, güvenle kullanabileceğiniz ısı pay ölçer markaları arasındadır. Tek ve çift sensörle çalışabilen İnnotas model ısı pay ölçerler ile oluşabilecek manipülasyonların önüne geçebilir, hassas ölçümlerinizi güvenle yapabilirsiniz.

İnnotas, HCA EURISII ve HCA EURISII-LoRa® ısı pay ölçer seçenekleri ile kayıt ve veri aktarım konusunda esnek bir kullanım imkanı sunar.

Esnek veri aktarım teknolojileri (M-bus, LoRaWan) sayesinde veriler güvenle veri merkezine aktarılır. Ayrıca yaz aylarında kapatma özelliği sayesinde soğuk sayım yapmayarak pil ömrü daha da uzatılabilir.

Isı Pay Ölçerlerle ilgili detaylara Isı Pay Ölçer Nedir? Avantajları Nelerdir? makalemizden ulaşabilirsiniz.

İnnotas Su Sayaçları

Elektronik su sayacı modeli İnnotas Modularis Su Sayacı, kablosuz arayüz ile M-Bus ve LoRaWan veri iletim protokollerini kullanarak uzaktan okuma yapılabilen İnnotas ürünlerindendir. Geri akış ve sızıntılara karşı uyarı veren su sayaçları ile soğuk ve sıcak su tüketim verileri güvenle ölçülebilir. Yine veriler AES 128 şifreleme panelinden geçtiği için güvenlik riski taşımaz.12 yıllık pil ömrü garantisi ile uzun süre sorunsuz kullanım imkanı sağlar.

Yukarıda sıraladığımız tüm sayaç modelleri ile veri aktarım protokollerinin hepsini kolay bir şekilde kullanabilmek için tasarlanan İnnotas okuma yazılımını bu ürünlerin tamamlayıcısı niteliğindedir.

İnnotas geliştirdiği android uygulaması wM-Bus Reader ile sahada hızlı bir okuma gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Uygulama cep telefonu veya tabletlerde kullanılabilir. Uygulama üzerinde Meter Device Commender yardımıyla bir okuma rotası oluşturur ve Bluetooth üzerinden verileri çeker ve veri merkezinize mail gönderir. Bu veriler veri güvenliği gereği şifrelenmiş olarak aktarılır. AES şifreleme sistemiyle kodanan veriler veri merkezinizde MDC yardımıyla çözümlenir ve muhasebe programınızın işleyebileceği hale getirir.

Sonuç olarak;

İnnotas sektörde iddialı ve yenilikçi markalardan birisi. İnnotas ürünlerinin kurulum, servis ve yönetiminde Uludağ Enerjinin tecrübe ve birikiminden istifade edebilirsiniz. Uludağ Enerji Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ısıtma sistemlerine dair verilerin ölçülerek faturalandırılması konusunda yetkilendirilmiştir. Yetki Belgemiz için tıklayınız.

Uludağ Enerji olarak İnnotas ürünlerini kendi okuma sistemimize entegre ederek sorunsuz bir kullanım seçeneği sunmaktayız. İnnotas ürünleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçin.